06.06.2018

Ataköy–Basın Ekspres İkitelli Metrosu İçin Geri Sayım Başladı

Altı bölgeyi birbirine bağlayan Ataköy–Basın Ekspres İkitelli Metrosu için geri sayım başladı. Seyahat süresini 19,5 dakikaya indirecek 13,5 kilometrelik hat, çift tüp tünel ve 12 istasyondan oluşuyor.İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir topbaş, yapımı hızla devam eden Ataköy–Basın Ekspres İkitelli Metro Şantiyesi'nde, metro kazısında kullanılan ve dev matkap işlevi gören TBM makinesinin kurulma aşamasında montaj çalışmasına katılıp, kaynak yaptı. Seyahat süresini 1,9 dakikaya indirecek 13,5 kilometrelik hat, çift tüp tünel ve 12 istasyondan oluşuyor. GÜNDE 500 BİN YOLCU TAŞINACAK Günde 500 bin, saatte ise tek yönde 45 bin yolcu taşıma kapasitesine sahip olan hattın, Ataköy'e uzanacak Marmaray'ın Ataköy İstasyonu'ndan başlayıp, İkitelli Sanayi İstasyonu'nda biteceğini belirten Kadir Topbaş, söz konusu hattın 5 ilçeden geçeceğini söyledi. Bakırköy, Bahçelievler, Bağcılar, Küçükçekmece ve Başakşehir'de yaşayan toplam 2 milyon 660 bin kişiyi ilgilendiren hat ayrıca 6 önemli metro hattının da birbirine bağlayacak. Topbaş'ın 338 milyon 272 bin euroya mal olacağını ifade ettiği Başakşehir - Olimpiyat Kirazlı Metro Hattı'nın, İkitelli Güney Sanayi İstasyonu'ndan başlayan bölümü, TEM ve D-100 Karayolu'nu bağlayan Basın Ekspres Bağlantı Yolu'na paralel bir koridor izleyerek Ataköy İstasyonu'nda son bulacak. KİLOMETRESİ 40 – 50 MİLYON EURO Dünyanın hiçbir yerinde aynı anda 257 km metro inşaatı devam eden bir şehir olmadığını öne süren Topbaş, "Bu, büyük bir güç, para, cesaret demek" diyerek, metroların kilometresinin maliyetinin vagonlar hariç 40–50 milyon euro civarında olduğunu söyledi. Metro hattının tünelleri NATM ve TBM yöntemiyle açıldı. Tünellerin kazılarında 4 adet TBM (Tünel kazı makinesi - Köstebek) kullanıldı. 8 adet istasyonun yapımı da hızla sürüyor. Söz konusu hat hizmete girdiğinde Basın Ekspres Yolu trafiği metro sistemine alınıp, E-5 ve TEM rahatlayacağına dikkat çeken Topbaş'ın verdiği bilgiye göre, söz konusu hat, Ataköy'de Marmaray ile, Yenibosna'da, Havalimanı – Yenikapı Metrosu ve Metrobüs ile, Çobançeşme'de, projesi biten Yenikapı - Sefaköy Metrosu ile, Mimar Sinan İstasyonu'nda, yapımı deva meden Kirazlı – Halkalı Metrosu ile, Mehmet Afif İstasyonu'nda, ihalesi yapılan Mahmutbay – Bahçeşehir – Esenyurt metrosu ile, İkitelli Sanayi İstasyonu'nda da Kirazlı – Başakşehir Olimpiyat Metrosu ile buluşacak.

06.06.2018

Ve İstanbul'da 6 hat birbirine bağlanıyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın, TBM'lerin (Tünel Kazma Makineleri- Köstebek) kaynak programını gerçekleştirerek çift yönlü kazma işlemlerinin startını verdiği Ataköy-Basın Ekspres-İkitelli Metro Hattı'nda, tamamlandığında, günde 500 bin yolcu seyahat edecek. Kasım 2019 yerel seçimlerinden önce bitirilmesi planlanan ve bu nedenle çift yönlü 4 TBM'in kazı işlemini gerçekleştirdiği hat, pek çok noktayı birbirine bağlayacak. Belediyeden alınan bilgilere göre, Ataköy-Basın Ekspres-İkitelli Metrosu, Bakırköy, Bahçelievler, Bağcılar, Küçükçekmece ve Başakşehir ilçelerinde ikamet eden yaklaşık 2 milyon 500 bin kişi ile bu ilçelere giden kişilere hizmet verecek. Hat, Marmaray hattıyla bağlantılı Ataköy İstasyonu'ndan başlayacak ve İkitelli Sanayi İstasyonu'nda sona erecek. 13,4 kilometre ve 12 istasyondan oluşacak hattın seyahat süresi ise 19,5 dakika olacak. Günlük 500 bin yolcu kapasiteli hat ile Ataköy'den, Marmaray, Yenibosna'dan Atatürk Havalimanı-Yenikapı metrosu ve metrobüs bağlantısı sağlanacak. Çobançeşme'den Yenikapı-Sefaköy metrosu ile bağlantı kurulurken, Mimar Sinan İstasyonu'nda ise yapımı devam eden Kirazlı Halkalı Metrosu ile de bağlantı gerçekleştirilecek. Metro hattı, Mehmet Akif İstasyonu'ndan, ihalesi yapılan Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt metrosuyla ve oradan da İkitelli Sanayi İstasyonu'ndan Kirazlı Başakşehir Olimpiyat Metrosu ile entegre olacak. Basın Ekspres yolundaki trafiğin de metro sistemine alınmasıyla E-5 ve TEM'deki yoğunluğu azaltması hedeflenen metro hattında, Ataköy, Yenibosna, Çobançeşme-Kuyumcukent, İhlas Yuva, Doğu Sanayi, Mimar Sinan Caddesi, Hoca Ahmet Yesevi, Halkalı Caddesi, Mehmet Akif, Bahariye, MASKO ve İkitelli Sanayii gibi istasyonlar yer alacak. Yolcuların metroyla seyahat sürelerinin ise "Ataköy-İkitelli Sanayi 19.5, Atatöy-Başakşehir 27, Ataköy-Kirazlı 30, Havaalanı-Başakşehir 27, Mahmutbey-Yenibosna 23 dakika." şeklinde olması planlanıyor. TOPBAŞ KAYNAK YAPTI İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da metro kazısında kullanılan dev matkap işlevi gören TBM makinesinin kurulma aşamasında montaj çalışmasına katılıp, kaynak yaptı. Topbaş, Çobançeşme - Kuyumcukent İstasyonu'nda TBM montaj programında, Ataköy-Basın Ekspres-İkitelli Metro Hattı'nın İstanbullular için çok önemli olduğunu söyledi. Metro hattında yürütülen çalışmaların detaylarına geçmeden önce gündeme dair değerlendirmelerde bulunan Topbaş, öncelikle son dönemlerde maddi zararlara yol açan aşırı yağışlar konusunda vatandaşları uyardı.

05.06.2018

Ataköy-İkitelli Metrosu çok yakında hizmete açılacak!

Kirazlı-Başakşehir-Olimpiyatköy metrosunun devamı niteliğinde olan ve 5.97 kilometre uzunluğuna sahip Başakşehir-Kayaşehir metrosu 4 duraktan geçerek Kayabaşı durağında son bulacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilecek Başakşehir-Kayaşehir Metro Hattı 5.97 kilometre uzunluğunda tasarlandı.

Başakşehir-Kayaşehir metrosu, 2013 yılında işletmeye açılan Kirazlı-Başakşehir-Olimpiyatköy metrosunun devamı niteliğinde inşa edilecek.

3 kilometre hat uzunluğuna sahip olan Başakşehir Kayaşehir metro hattı ile iki semt arasındaki mesafe 4,5 dakikaya inecek. Başakşehir Kayaşehir metro hattının 2019’de tamamlanması planlanıyor. Başakşehir Kayaşehir metro hattı durakları ise;

 • - Ataköy

 • - YeniBosna

 • - Çobançeşme- Kuyumcukent

 • - İhlas Yuva

 • - Doğu Sanayi

 • - Mimar Sinan

 • - Hoca Ahmet Yesevi

 • - Halkalı Caddesi

 • - Mehmet Akif

 • - Bahariye

 • - Masko

 • - İkitelli Sanayi