.

PROJE BİLGİSİ

Operasyonel Boyutlar

Ataköy-İkitelli Metro Hattı, İstanbul’un batı yakasındaki bölgeleri, kuzeyden güneye birbirine bağlayacaktır. Bu Hat, İstanbul’un Avrupa yakasındaki bölgeleri doğudan batıya bağlayan Metrobüs hızlı transit hattının yanı sıra Marmaray, Başakşehir-Kirazlı ve Aksaray Havalimanı metro hatları arasında bağlantı sağlayacaktır. Aşağıdaki resim, 13,4 kilometrelik metro hattı boyunca mevcut metro hattı işletmelerini ve ilgili tüm bağlantıları göstermektedir.

Proje, hattı kullananların Ataköy’den İkitelli’ye 19 dakikada ulaşmalarını sağlayacaktır; mevcut koşullarda özel araçla bu yolculuk yaklaşık 50 dakika sürmektedir. Proje’nin yoğun trafik sıkışıklığını, hava ve gürültü kirliliğini ve karbon emisyonlarını büyük ölçüde azaltması ve hatta her gün yolculuk edeceği tahmin edilen 400.000 yolcu için daha emniyetli ve daha güvenilir ulaşım hizmetleri sağlaması beklenmektedir.

Ataköy-İkitelli Metro Hattı için on iki yeraltı istasyonu öngörülmektedir (bknz. Aşağıdaki tablo). Tipik bir istasyon, şu unsurları bünyesinde barındıracaktır: 90 m uzunluğunda ve en az 14 m genişliğinde merkez platformları, her bir platform için en az bir erişim merdiveni ve bir acil durum çıkışı (yolcu hacmine bağlı olarak ilave erişim) ve yolcu toplanma alanı seviyesindeki yardımcı tesis odaları.

İstasyonların Listesi

Ataköy-İkitelli Metro Güzergâhı ve İstasyonların Konumları